Golvbox S500 Låg inf 4 fack
Golvbox S500 Låg är tillverkad i halogenfri plast, har krage och lock med plats för 6mm golvm. 4 fack Plats för 8 uttag
ELITs Golvbox Standard Låg är en box med endast 69mm djup
Uttagen sitter på sidorna istället för i botten vilket gör att djupet blir minimalt.
Boxarna finns som 2 eller 4 fack där varje fack kan innehålla ett dubbelt eluttag, jordfelsbrytare eller data/media ramar
Utloppet för kabel i flexibelt gummi, ingenting som sticker upp vilket minskar snubbelrisken.
Plats för golvmaterial i locket, T=5,5mm
|
| Grundinfo | |
|---|---|
| E-nr | 1172255 |
| Art-nr | 52050204-035 |
| Varumärke | ELIT |
| Dokument | |
|---|---|
| Monteringsanvisning | |
| Drift-/Skötselanvisning | |
| Byggvarudeklaration | |
| Ritning | |
| Produktblad | |
| Tillbehör | |||
|---|---|---|---|
| Adapter 1x45mm S500 vit |
|
||
| Blindlock 1-fack S500 mgrå |
|
||
| Blindlock 1-fack S500 vit |
|
||
| Blindlock 1/2-fack S500 mgrå |
|
||
| Blindlock 1/2-fack S500 vit |
|
||
| Blindlock 22,5mm slät vit |
|
||
| Blindlock 45mm slät vit |
|
||
| Dataram Actassi / Lexcom vit |
|
||
| Dataram Dubbel S500 mgrå |
|
||
| Dataram Dubbel S500 vit |
|
||
| Ingjutningsbox 8 mod lågprofil |
|
||
| Lockinsats låg 8 modul |
|
||
| Ram VGA/HDMI/USB 22,5mm vit |
|
||
| Skarvkabel HDMI 150mm |
|
||
| Uttag 1-vägs 230V vit |
|
||
| Uttag 2-vägs 230V S500 röd |
|
||
| Uttag 2-vägs 230V S500 svart |
|
||
| Uttag 2-vägs 230V S500 vit |
|
||
| Specifikation | |
|---|---|
| Utförande lock/kåpa | Rektangulär |
| Antal intag | 24 |
| Antal uttags-/apparatfack | 8 |
| Med kabelutgång i lock | Ja |
| Låsbart lock | Ja |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Belastning lock | 8 kN |
| Material lock | Plast |
| Kapslingsklass (IP) | IP40 |
| Med ursparning för golvbeläggning | Ja |
| Djup ursparning för golvbeläggning | 6 mm |
| Med skyddsram för golvbeläggning | Nej |
| Färg | Grå |
| RAL-nummer | 7011 |
| Lämplig för installation inomhus | Ja |
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Lämplig för kanal under golv | Ja |
| Lämplig för ihåligt golv | Ja |
| Lämplig för inbyggnad i dubbelgolv | Ja |
| Lämplig för ingjutning i betong | Ja |
| Lämplig för golv i datarum | Ja |
| Lämplig för våtrengöring | Nej |
| Längd inbyggnadsdimension | 250 mm |
| Bredd inbyggnadsdimension | 327 mm |
| Min. inbyggnadsdjup | 69 mm |

















