
Golvkanal Mono Alu 130x18 2,75
Golvkanal Monoblock i ett stycke tillverkad i aluminium med slät ovansida. Rymmer c:a 16 kablage. 130x18mm, längd 2,75m.
Golvkanal i ett stycke, robust och säkert alternativ för kabeldistribution inomhus, särskilt i kommersiella och industriella miljöer. Tillverkad av aluminium med en anodiserad yta, den har en profil på 130x18 mm och erbjuder en hög grad av IK08-skydd mot stötar. Dess maximala lastkapacitet är 75 kg/cm², vilket gör den lämplig för områden med konstant trafik. Installationssystemet säkerställer en solid fastsättning, och konfigurationen i ett stycke ger ökad säkerhet genom att hålla kanalen helt stängd och kablarna oåtkomliga när den väl har installerats.
|
| Grundinfo | |
|---|---|
| E-nr | 1178956 |
| Art-nr | TF21183/8 |
| Varumärke | ELIT |
| Tillbehör | |||
|---|---|---|---|
| Väggansl Golvlist 130x18 |
|
||
| Väggkanal 2 fack L=2m |
|
||
| Specifikation | |
|---|---|
| Bredd | 130 mm |
| Höjd | 18 mm |
| Längd | 2750 mm |
| Antal kanaler | 3 |
| Med täcklock/kåpa | Ja |
| Material | Aluminium |
| Färg | Aluminium |
| Demonterbar | Nej |
| Självhäftande | Nej |
| Halogenfri | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP4X |
| Slagtålighet (IK) | IK08 |

