
Golvbox 8900B 1x230V f golvm
Golvbox 8900B är tillverkad i stål, har lock i rf stål, justerbart i höjd 20mm för 15mm golvmaterial. Inkl 1x230V uttag
Mycket kompakt, robust och liten golvbox med ett 230V uttag för ingjutning i lokaler med normalt slitage.
Boxen är tillverkad i galvaniserad stål med lock i rostfritt stål.
Locket som är justerbart i höjd c:a 20mm har en integrerad magnet för enkel öppning.
Locket kan fyllas med golvmateriel som sten, trä eller parkett.
|
| Grundinfo | |
|---|---|
| E-nr | 1176776 |
| Art-nr | 8900-B |
| Varumärke | ELIT |
| Specifikation | |
|---|---|
| Utförande lock/kåpa | Kvadrat |
| Antal intag | 4 |
| Antal uttags-/apparatfack | 1 |
| Antal uttag jordat CEE 7/3 (Typ F) | 1 |
| Med kabelutgång i lock | Nej |
| Låsbart lock | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Aluminium |
| Material lock | Rostfritt stål |
| Kapslingsklass (IP) | IP30 |
| Med ursparning för golvbeläggning | Ja |
| Djup ursparning för golvbeläggning | 15 mm |
| Med skyddsram för golvbeläggning | Nej |
| Färg | Grå |
| Lämplig för installation inomhus | Ja |
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Lämplig för kanal under golv | Ja |
| Lämplig för ihåligt golv | Ja |
| Lämplig för inbyggnad i dubbelgolv | Ja |
| Lämplig för ingjutning i betong | Ja |
| Lämplig för golv i datarum | Ja |
| Lämplig för våtrengöring | Ja |
| Längd inbyggnadsdimension | 76 mm |
| Bredd inbyggnadsdimension | 78 mm |
| Min. inbyggnadsdjup | 85 mm |