Golvbox S500 infälld 1 fack
Golvbox S500 djup är tillverkad i halogenfri plast, har krage och lock med plats för 6mm golvm. 1 fack Plats för 2 uttag
Golvbox för installationsgolv, hålrumsbjälklag, reglade eller gjutna golv. Boxarna bestyckas med enkla eller dubbla snabbanslutnings uttag och/eller data och mediauttag samt automatsäkring och jordfelsbrytare. Justerbart djup 90-10mm. Denna djupare box är främst avsedd för data/installations golv
|
| Grundinfo | |
|---|---|
| E-nr | 1172259 |
| Art-nr | 52050101-035 |
| Varumärke | ELIT |
| Dokument | |
|---|---|
| Monteringsanvisning | |
| Drift-/Skötselanvisning | |
| Byggvarudeklaration | |
| Ritning | |
| Produktblad | |
| Tillbehör | |||
|---|---|---|---|
| Adapter 1x45mm S500 vit |
|
||
| Blindlock 1-fack S500 mgrå |
|
||
| Blindlock 1-fack S500 vit |
|
||
| Blindlock 1/2-fack S500 mgrå |
|
||
| Blindlock 1/2-fack S500 vit |
|
||
| Blindlock 22,5mm slät vit |
|
||
| Dataram Dubbel S500 mgrå |
|
||
| Dataram Dubbel S500 vit |
|
||
| Lockinsats 1-fack grå |
|
||
| Ram VGA/HDMI/USB 22,5mm vit |
|
||
| Skarvkabel HDMI 150mm |
|
||
| Uttag 2-vägs 230V S500 röd |
|
||
| Uttag 2-vägs 230V S500 svart |
|
||
| Uttag 2-vägs 230V S500 vit |
|
||
| Specifikation | |
|---|---|
| Utförande lock/kåpa | Rektangulär |
| Antal intag | 8 |
| Antal uttags-/apparatfack | 2 |
| Med kabelutgång i lock | Ja |
| Låsbart lock | Ja |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Belastning lock | 8 kN |
| Material lock | Plast |
| Kapslingsklass (IP) | IP40 |
| Med ursparning för golvbeläggning | Ja |
| Djup ursparning för golvbeläggning | 6 mm |
| Med skyddsram för golvbeläggning | Ja |
| Färg | Grå |
| RAL-nummer | 7011 |
| Lämplig för installation inomhus | Ja |
| Lämplig för installation utomhus | Nej |
| Utvändig bredd | 132 mm |
| Lämplig för kanal under golv | Ja |
| Lämplig för ihåligt golv | Ja |
| Lämplig för inbyggnad i dubbelgolv | Ja |
| Lämplig för ingjutning i betong | Ja |
| Lämplig för golv i datarum | Ja |
| Lämplig för våtrengöring | Nej |
| Längd (yttermått) | 187 mm |
| Min. inbyggnadsdjup | 92 mm |













